ďťż
AutoIT




jagermann - 11 sty 2008, o 07:55
Witam
Pod koniec ubiegłego roku odkryłem język skryptowy o nazwie AutoIT.
Chciałem polecić go wszystkim do testów GUI-a - jest bardzo prosty i intuicyjny - nauka pisania skryptów potrzebnych do testów zajmuje zaledwie kilka godzin, a sam język oferuje na prawdę dużo.
Jest również wersja dla leniwych:) Po zainstalowaniu edytora SciTe udostepnione jest narzędzie typu Capture and Replay o nazwie ScriptWriter. Skypty napisane za pomocą ScriptWriter-a można dowolnie modyfikować dla własnych potrzeb.
Generalnie - język warty polecenia!
Zainteresowanych odsylam do googla, lub na
http://www.autoitscript.com/

http://www.edgeofnowhere.cc/viewtopic.php?t=160857




radoslaw.smilgin - 12 sty 2008, o 08:12
Przyznam, że nigdy nie słyszałem. Już wiemy, że jest łatwy do nauczenia się. Czy możesz porównać go z innymi (popularniejszymi) językami jak Python lub Java? Podstawowe wady i zalety. Z góry dziękuję.



matmiller - 14 sty 2008, o 08:57
Podobno w AutoIT isnieje mozliwosc tworzenia skrytow i kompilowania do exe i uruchamiania na innych komputerach bez instalacji programu.



jagermann - 16 sty 2008, o 16:21
1) Skrypty mozna kompilowac do exe i uruchamiac na kazdym systemie Microsoftu
2) Scriptwriter - rejestrator wszystkich czynnosci uzytkownika - zapisuje wszystko wlasnie w skrypcie - takiego narzedzia dla Pythona i Javy nie znam
3) Scite - fajny edytor z autouzupelnianiem - do pythona i javy nigdy takiego nie spotkalem

minus jeden do glowy mi przychodzi - tylko systemy microsoftu - nieprzenosny na inne systenmy




wojciech.pajak - 22 lut 2008, o 10:21
Również miałem do czynienia z tym narzędziem. Warto się mu przyjrzeć i samemu ocenić przydatność. Moim zdaniem dużą wadą jest to, że AutoIt nadaje się głównie do zastosowań typu "Simple Notepad Automation", co w odniesienu do aplikacji .NETowych posiadających ogromną ilość kontrolek typu "custom" nie czyni go zbyt pomocnym.

Bardzo użyteczna jest natomiast biblioteka AutoItX.dll, którą można wykorzytać testując innymi programami. Chodzi tu o łatwą symulację akcji wykonywanych myszą lub klawiaturą.



aslinek - 9 cze 2008, o 19:14
Narzędzie ciekawe.
Bardzo podoba mi się możliwość pisania nie tyle samych skryptów testowych, co całych aplikacji testowych, które po skompilowaniu odtwarzane mogą być na różnych stacjach, przez różne osoby

Mało tego, zaczynam dostrzegać w AutoIT ciekawe narzędzie pod przygotowanie interaktywnych prezentacji produktów firmy. Odpowiednio skompilowane skrypty świetnie nadają się do tego celu wykonująć poszczególne zadania z odpowienimi wstawkami opisującymi wykonywane czynności co w większym stopniu pozwala skupić się na omawianiu prezentowanych zachowań.

btw. Nie ma to jak przesłać programiście exe'ca z każdą kolejną czynnością prowadzącą do powstania błędu zamiast pokazywać/opisywać kolejne kroki jego wywołania.

No i szkoda, ze rejestrator orientuje się jedynie na akcjach myszy



blakberry - 11 wrz 2008, o 07:15
Witam wszystkich serdecznie!

Od niedawna zacząłem pracować jako tester i większości uczę się na własnych błędach i z różnych internetowych źródeł. Szukając narzędzia do automatycznego testowania trafiłem na AutoIt. Narzędzie rzeczywiście jest bardzo przydatne i niezbyt trudne w obsłudze nawet dla kogoś jak ja, z bardzo elementarną wiedzą o językach skryptowych. Mam jednak pewien problem którego nie potrafię rozwiązać.
Chciałem się zapytać jak ustawić AutoIt czy może bardziej co dokładnie wpisać, jakiej funkcji użyć żeby program zapisywał logi z przebiegu testów oraz ewentualnie wykonywał screenshoty. Będę ogromnie wdzięczny za wszelkie odpowiedzi, komentarze, sugestie.

Pozdrawiam bardzo serdecznie!
blakberry



stanley_p - 3 sie 2009, o 08:18
Witam

Nie jestem testerem, ale natknęłem się na tę dyskusję podczas poszukiwania materiałów do artykułu nt. AutoIt.

blakberry : wiem, zauważyłem, że mineło trochę czasu, ale jak to mówią nieraz lepiej późno...
AutoIt zawiera typowe funkcje do operowania na plikach tekstowych, np. FileOpen, FileWriteLine, FileReadLine, które można wykorzystać do tworzenia plików logów. Są nawet dostarczone specjalizowane funkcje-"gotowce", np. _FileWriteLog , dzięki której do pliku orócz tekstu komunikatu bedzie od razu zapisana data i czas. Możemy również określić czy kolejny wiersz pojawi się na początku lub na końcu pliku logu.
Chcemy zrobić i zapisać screenshot? Prosze bardzo, nic prostszego - "gotowiec" _ScreenCapture_Capture załatwi sprawę w zasadzie w jednej linijce kodu. Więcej funkcji związanych ze zrzucaniem ekranu znadziemy w helpie -> User Defined Functions -> ScreenCapture Management.

W ogóle uważam, że w przypadku AutoIt (i nie tylko , ale dla tego narzędzia źródła dostępne w necie zawierają tylko nieco "zmutowane" informacje zawarte w pomocy) nalepszym nauczycielem i doradcą jest F1. Dlatego dla wstępnego zapoznania się z możliwościami AutoIt, oceny jego przydatności do własnych celów, warto poświęcić ciut czasu i przejrzeć Pomoc.
Conieco dodałem od siebie, wspomniany na początku artykuł już powstał. Mam nadzieję, że ułatwi "start" oraz zapoznanie się z narzędziem:
http://www.haxite.org/index.php3?site=a ... iew&id=862

Pozdrawiam -

Stanley



akima - 20 paź 2009, o 14:44
Witam, czy AutoIt umozliwia nagranie akcji wykonywanej po stronie aplikacji webowej podobnie jak w Selenium? Czy istnieje taka mozliwosc aby nagrac wykonywane kroki i zapisac je jako plik .exe? Z gory dziekuje ja za odpowiedz



stanley_p - 20 paź 2009, o 15:42
akima:
nie odpowiem na pierwszą część pytania, ponieważ nie ukrywam nie bardzo mam pojęcie o aplikacjach webowych oraz w ogóle nie znam Selenium. Odnośnie zaś drugiej części: jak najbardziej tak, AutoIt pozwala na kompilowanie skryptów do samodzielnych, wykonywalnych .exe.

W ogóle do oceny możliwości i przydatności AutoIt do swoich celów, najlepiej moim zdaniem go obejrzeć, spojrzeć do Helpa w listę dostępnych funkcji, spróbować parę użytków.
Tutaj wystawiłem AutoIt "bezinstalacyjnego" (portable) 3.3.0.0 wraz z pełną wersją edytora SciTE i dodatkowymi narzędziami:
http://chomikuj.pl/stanley_p/AutoIt
Wystarczy rozpakować np. na twardy dysk albo urządzenie przenośne, całość zajmie zaledwie ok 30MB. Głównym "centrum dowodzenia" jest edytor SciTE.exe (w katalogu ...\AutoIt3\SciTE\) - z jego poziomu skrypty można uruchamiać (F5), kompilować(F7), odwoływać się do kontekstowego Helpa (F1), itd. W menu Tools znajdują się dodatkowe narzędzia wspomagające pisanie skryptów, a także rejestrację zdarzeń (ruchów i kliknięć myszy, klawiatury, itp.).

Pozdrawiam -

Stanley
P.S. Jest już polskie forum AutoIt, jakkolwiek młode stażem (i średnią wieku chyba też )
http://www.autoit.xaa.pl/index.php
Powered by wordpress | Theme: simpletex | ©